ZABUDOWA KOMINKA

4 stycznia 2017

 Pokazujemy krok po kroku jak sami obudowaliśmy kominek. 

Najważniejszą kwestią przy planowaniu kominka jest jego wygląd a raczej obudowa... niestety nam nie miał kto podpowiedzieć :) w poprzednim domu nie mieliśmy kominka i nie do końca wszystko tutaj ułożyło się ok! 

Nie mieliśmy pojęcia, że obudowa kominka zajmie tyle miejsca a raczej nie myśleliśmy o tym planując gniazdka i kontakty  w kuchni. Nasz kominek graniczy z kuchnią  a raczej stał się jej przedłużeniem. Tym sposobem gniazdko w kuchni wyszło nam za blisko płyty indukcyjnej a włącznik światła nie na rogu ściany jak być powinno a na środku :) ! 

Cóż... jakoś to jest, radzimy sobie z tym. Mieliśmy nawet plan przenoszenia gniazdka i włącznika ale ostatecznie zrezygnowaliśmy. To rada dla Was planujących kominek! :)

Kolejną ważną rzeczą jest miejsce bezpośrednio przed kominkiem, tzw. strefa bezpieczeństwa. Naprawdę w wielu projektach jej nie ma, a chodzi o zabezpieczenie np. z płytek ceramicznych. 

Kominek z płaszczem wodnym (Polskiej firmy) obudowaliśmy wg własnego pomysłu. Wnęka na drewno pomalowana jest zwykłą czarną farbą z dużym dodatkiem czarnego pigmentu. Ściana za kominkiem to już farba tablicowa. 

Ponieważ zdjęcia pochodzą z okresu marzec-kwiecień 2016 r. a jesteśmy już po kilku razach palenia w kominku mogę napisać jak się sprawuje.  Kominek jest z płaszczem wodnym palimy w nim przede wszystkim grabem i brzozą. Mała ilość drewna wystarcza do ogrzania wody i domu. Kominek nie dymi i nie czuć niemiłego zapachu jedyne co czuć to drewno! :) Zatem jeżeli ktoś lubi polecam atmosfera nie do opisania :)

KOSZTA:

wkład kominkowy - 6 tyś
obudowa i podłączenie - 4 tyś

















Aktualizacja - 1 stycznia 2018 r. 

Dotychczas jak w opisie, paliliśmy grabem który nie był dobrze wysuszony, próbowaliśmy także palenia kostkami do kominka RUF i niestety po ok. 1,5 godzinie kominek palił się ale my już tego nie widzieliśmy. Jak na zdjęciu niżej … szyba czarna.



Kilka dni przed sylwestrem kupiliśmy jesion. Jest tak jak mówił sprzedawca – suchy. Zdjęcia zamieszczone niżej to kominek po około siedmiu godzinach palenia. Szyba nie jest myta do zdjęć J - zdjęcia przedstawiają kominek po całym wieczorze palenia. Na te 7. godzin zużyliśmy 7 kawałków widocznych na zdjęciu. Kominek ustawiony był na 52 stopnie, temperatura wody przy takim paleniu to około 40 stopni. 


Drewno które mamy ułożone we wnęce to brzoza. Suszyłam ją całe lato na słońcu i nie palimy nią w kominku. Jest równo poukładana i służy dekoracji.. dlaczego jej nie wymieniam? dlatego że przy tak suchym drzewie jestem pewna że nie wyjdzie mi żaden szkrabek. Co jakiś czas wyjmuje jednak całe drewno i odkurzam wnękę... pajączki lubią takie miejsca ...


- Monika 








Aktualizacja 2 stycznia 2021 r. 

Pozostawiamy Wam kilka zdjęć jak obecnie wygląda nasz kominek. Jakiś czas temu został pomalowany na czarny kolor. 





41 komentarzy

  1. dywany super:D carpetforyou? jak ich jakość? szczególnie tego szaro-niebieskiego

    OdpowiedzUsuń
  2. brawo za zaangażowanie jedyne zastrzeżenie jakie mam to kominek jest za blisko ściany, technicznie rzecz ujmując ściana i obudowa kominka może pękać ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ... o której mówimy ścianie :) ?

      Usuń
    2. front kominka oraz tył ;) może ale nie musi popękać od ciepła dlatego kominek montuje się z przerwą z tyłu oraz z przodu ;) Pozdrawiam

      Usuń
  3. Super! Mam pytanie z jakiego materiału budowaliscie dom?

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam. Czego Państwo użyli do obudowy kominka. Bo nas to niebawem czeka :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ognioodporne płyty, wata ognioodporna - te produkty kupowaliśmy w Castoramie.

      Usuń
  5. można prosić o linka do dywanu z ostatniego zdjęcia?:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://dywanyluszczow.eu/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=scandi&submit_search=

      Usuń
    2. dziękuję!:-) mam jeszcze jedno pytanie, nie wiem czy była o tym mowa na blogu, jestem tu pierwszy raz po Pani wpisie na jednej z grup na facebooku. jaki był koszt budowy?

      Usuń
    3. koszta podane są tutaj na blogu w oddzielnej zakładce, koszt całkowity 230 tyś

      Usuń
  6. Piękny dom <3 I widzimy na ścianach naszą białą cegiełkę - Parmę :) Jak się układało? Odezwijcie się proszę do nas na porady@stegu.pl lub poprzez wiadomość prywatną na FB: https://www.facebook.com/stegupl Pozdrawiamy ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajnie wyszło :)
    Ale mnie bardziej zainteresowała ściana za kanapą. To cegły czy płytki?

    OdpowiedzUsuń
  8. Czy półka ma drewno mocno się budzi? Jest użytkowana czy tylko do ozdoby służy? Rozumiem że prócz tej czarnej farby nie była jakoś impregnowana? Jakie są jej wymiary?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Półka jest używana, nie robiliśmy jej pod żaden konkretny wymiar, cala jest pomysłem spontanicznym pomalowana jest tylko czarną farbą :)

      Usuń
  9. Czy robiliście komorę dekompresyjną oraz czy macie doprowadzenie powietrza z zewnatrz? Właśnie jesteśmy na etapie przygotowań do montażu kominka (ceny lokalnych wykonawców nas powaliły przy cia6gle malejącym budżecie) i poszukujemy konkretnych porad. Z góry dziękuję za odpowiedź! :) Marta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hej. nie nie mamy komory doprowadzenie powietrza jest w fundamencie, wychodzi mały otworek w cokole domu.

      Usuń
  10. witaj
    co jest pod kominkiem na podłodze?

    OdpowiedzUsuń
  11. Pięknie to wygląda! Gratuluje!

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam, jakiej firmy jest kominek? Jesteśmy na etapie wyboru i oferta powala... :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam, jesteśmy na etapie obudowy kominka. Proszę napisać w jakiej odległości od wkładu zrobiliście Państwo ściany obudowy?

    OdpowiedzUsuń
  14. Świetny efekt. Kominek wygląda bardzo nowocześnie :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Gdzieś widziałem, że narzekacie na rozmiar kotłowni, jeśli chodzi o zastosowanie pieca na paliwo stałe.
    Czy w taniej sytuacji nie lepszą opcją byłoby zastosowanie kominka z płaszczem wodnym, bez pieca?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hej! tak nasza kotłownia jest mała, wstawiasz wiaderka z drewnem czy węglem i już nie ma gdzie stanąć. A kominek z płaszczem wodnym mamy :) nie wyobrażam sobie jednak palenia w kominku latem :) - a grzałkę mamy - jak wiadomo czasem trzeba przepalić zeby ogrzać dom

      Usuń
  16. Czy pod wylewką, bezpośrednio pod kominkiem jest styropian? W sensie podłogowy przed wylewką. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  17. czy kominek to wasze główne źródło ciepła? czy macie tez piec?

    OdpowiedzUsuń
  18. Co macie na schodach ?

    OdpowiedzUsuń